خانه / اخبار / اطلاعیه ها / جشنواره ملی دانش آموزی رسانش در استان برگزار می شود

جشنواره ملی دانش آموزی رسانش در استان برگزار می شود

اولین دوره جشنواره ملی رسانه های دانش آموزی به همت اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان، با عنوان رسانش ویژه دانش آموزان مقاطع متوسطه دوره اول و دوم، و با شعار “رسانش؛ خیزش هوشمندانه نوجوان در دنیای رسانه” برگزار می شود. 

به گزارش روابط عمومی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان استان چهارمحال و بختیاری ، هدف از برگزاری این جشنواره شناسایی و پرورش استعدادهای دانش آموزی، به کارگیری استعدادهای دانش آموزی در حوزه رسانه، فعال کردن و به کارگیری انواع رسانه های مؤثر، مفید و جذاب دانش آموزی در مدارس سراسر کشور می باشد.

تأسیس یک رسانه باکیفیت و دارای ضریب نفوذ بالا برای مخاطب دانش آموز درسطح دانش آموزان کشور، شناسایی و معرفی دانش آموزان مستعد و علاقه مند به رسانه های فعال و انقلابی کشور و افزایش ضریب نفوذ انجمن اسلامی در دانش آموزان مدارس از دیگر اهداف این جشنواره می باشد.

اسطوره های شهر من (معرفی شهدا و یا شخصیت های معروف و اثرگذار انقلابی شهر)، همکلاسی آسمانی من (معرفی دانش آموزان شهید مدرسه، شهرستان و یا استان)، لشکر فرشتگان (بررسی و واکاوی ابعاد مجاهدت‌های یک بانوی مسلمان در عرصه‌های مختلف جهاد)، دانش آموزان کارآفرین (معرفی دانش آموزان کارآفرین شهر و یا استان)،  معلم نمونه مدرسه من، مدرسه و شهر من (معرفی مهمترین نقاط قوت)، چهل سالگی انقلاب و تاریخ شفاهی انقلاب در شهر من از موضوعاتی است که می بایست آثار در این رابطه تولید گردد.

برای دانش آموزان مقطع متوسطه دوره اول بخش های جشنواره شامل نشریات مکتوب (شامل تک برگی، مجلد)، روزنامه دیواری و قطعات صوتی (رادیو مدرسه، پادکست) می باشد و دانش آموزان مقطع متوسطه دوره دوم نیز می­توانند با ارسال آثار در بخش های نشریات مکتوب، نشریات الکترونیک، اینفوگرافی، روزنامه دیواری، قطعات صوتی، فضای مجازی (شبکه های اجتماعی، سایت، وبلاگ، اپلیکیشن) و فیلم و مستند (فیلم کوتاه، نماهنگ، موشن گرافی) در این جشنواره شرکت کنند.

در بخش نشریات مکتوب تعداد شماره های تولیدی، انطباق محتوا و طراحی با فضای دانش آموزی، استفاده از سوژه ها و محتواهای بومی مدرسه ای، شهری و استانی از معیارهای داوری می باشد.

تعداد نفرات در تمامی گروه های نشریات می بایست بین ۲ الی ۵ نفر باشد و فقط رشته اینفوگرافیک به صورت انفرادی نیز قابلیت شرکت دارد.

در بخش رادیو مدرسه دانش آموزان باید در هنگام پخش رادیو مدرسه، به وسیله دوربین و یا گوشی موبایل، از اجرای خود فیلم بگیرند و همچنین، صوت رادیو مدرسه را ضبط کرده و هر دو فایل فیلم و صوت را ارسال کنند.

هر چه محتواهای ارائه شده در این بخش بومی تر و مناسب مدرسه و دانش آموزان باشد، امتیاز بیشتری لحاظ می گردد. حداقل زمان قطعات صوتی (رادیو مدرسه و پادکست صوتی) ۳ دقیقه و حداکثر آن ۱۰ دقیقه است.

تعداد نفرات در گروه های قطعات صوتی می بایست بین ۲ الی ۵ نفر باشد و فقط رشته پادکست صوتی به صورت انفرادی نیز قابلیت شرکت دارد.

در بخش شبکه های اجتماعی، دانش آموزان در گروه های ۲ الی ۵ نفره، می توانند در یکی از پیام رسان های داخلی شامل سروش، ایتا، آی گپ تنها با ایجاد “کانال” آثار خود را ارائه دهند و ما بقی ابزارها از جمله گروه و ربات، فقط مورد تقدیر قرار می گیرند.

در ارزیابی این بخش، محتوای کانال و تطابق آن با سرفصل های ارائه شده، تعداد اعضای کانال، تعداد افراد بازدید کننده مطالب، روند رو به رشد و پیشرفت کانال مورد بررسی قرار می گیرد.

در بخش فیلم کوتاه و یا مستند، افرد در قالب گروه های ۲ الی ۵ نفره، می توانند با هر وسیله ای از جمله، دوربین عکاسی و فیلم برداری و یا گوشی موبایل آثار خود را تولید کنند. حداقل زمان تولید فیلم کوتاه، ۳ دقیقه و حداکثر آن ۳۰ دقیقه است.

برای شرکت در جشنواره، هنگام تولید اثر، دانش آموزان باید حتماً از «پشت صحنه» فیلم تهیه کرده و به پیوست ارسال نمایند که به بهترین فیلم پشت صحنه نیز جایزه ای تعلق خواهد گرفت.

در رشته های موشن گرافیک و نماهنگ افراد می توانند به صورت انفرادی شرکت کنند. حداقل زمان اثر در این بخش ۳۰ ثانیه و حداکثر آن  ۳ دقیقه است.

به جهت اهمیت آموزش سواد رسانه ای و پیوست آن در اقدامات فرهنگی، دوره حضوری کارگاه های آموزشی، مهارتی برای برندگان نفرات برتر بخش متوسطه دوره دوم، با عنوان کاردوی آموزشی ، مهارتی و با حضور اساتید مجرب کشوری برگزار خواهد شد.

در پایان کارگاه‌­ ها شرکت کنندگان به صورت حضوری در قالب «مسابقات و بازی سواد رسانه ای» به رقابت با یکدیگر خواهند پرداخت و پس از بررسی نحوه حضور در مسابقه و سطح بندی آثار و طبق نظر هیأت داوران نفرات حائز رتبه اعلام خواهند شد و از نفرات برتر در مراسم اختتامیه جشنواره تقدیر به عمل خواهد آمد.

دانش آموزان برای شرکت در این جشنواره از هم اکنون تا ۱۵ اردیبهشت ماه ۹۸ فرصت دارند تا با مراجعه به سایت اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان به آدرس www.ayandehsazan.ir   نسبت به ثبت نام و ارسال آثار خود اقدام نمایند.

درباره‌ی روابط عمومی اتحادیه استان

روابط عمومی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان استان چهارمحال و بختیاری

همچنین ببینید

پویش نذر قدم‌ های زینب (س) در چهارمحال و بختیاری

شهرکرد (پانا) – مدیر روابط عمومی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان چهارمحال و بختیاری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *